e martë, 30 nëntor 2010

Permbajtja e vepres

- Ky roman i Defo tregon nje gjendje tejet interesante . Ai pershkruan jeten e heroit te tij ''Robinson Kruzo'' .

- Robinson Kruzo lindi ne vitin 1632 ne '' New york '' nga nje familje e mire , por nuk ishte vendos , por babain e kishte nga ''Bremeni'' qe u vendos ne Hull dhe fitoi nje pasuri te madhe dhe u martua me nenen e tij nga nje familje e shquar Robinson nga edhe ky e mori emrin .
- Mbiemri i kesaj familje te shquar ishte Krajner por i quajten Kruzo , atehere ky u quajt '' Robinson Kruzo '' .
- Robinson Kruzo kishte dy vellezer me te medhenje , njeri ishte oficer qe me vone u be nenkolonel ku luftoi shume luftra qe u shvilluan ne angli , kurse vellai i dyte se dini se ç'u be me te kurre .
- Robinsoni duke qene djali i trete ne familje nuk ja mesuan asnje zanat por Kruzo ishte i pasionuar pas udhetimeve detare por as nena nuk pranuan qe ai te shkonte pasi Robinsoni kishe nje jete te qete dhe te siguruar.
- Ai nuk ju bind urdhrave te babait dhe lundroi me nje shok ne hapsiren detare. Ne vitin 1891 u largua nga Hull per te shkuar drejt Londres .
- Ai kurre nuk mendoi se nje djalosh avanturier si ai aventurat kane filluar aq heret dhe tani kane vazhduar aq gjate .
- Ai bashke me shokun e tij ne anije duke lundruar ne drejtim te Londres .
- Ererat fryenin , qielli ishte i mbuluar i tere nga rete e mbuluar me shtrengata me nje ngjyre te zeze .
- U detyruan te ndaloheshin ne Larmuth , derisa te pushimit stuhite qe venin nga qdo ane .
- Robinsoni ishte i pikelluar sepse nuk kishte degjuar fjalet e prinderve e tani do te fundosej anija e ai do te vdiste.
- Shume mendime i silleshin ne koke , shume dite kaluan keshtu gjersa ne Londer mberritem dhe ai qelloi ne nje shoqeri me te mire .
- Ishte mendura per faktin qe nuk kishe qendruar ne shtepi , por ajo force qe ngjalli kete ide te marrezishme e te parashikuar qe te fitonte pasuri duke bredhur neper bote.
- Kjo force qe ia kishe rrenjosur aq forte ne mendje gjithe ato planee qe kishte , gjithe ato mendime te marra .
- Pas disa ditesh te qendrimit te tij ne Londer hipi ne anije qe shkonte ne brigjet e afrikes .
- Ky udhetim ishte aq i keq saqe ai perfundoi si nje skllav i mjere ku takoi nje njeri te quajtur ''Xuri''.
- Kishin aq miqesi te dy saqe ne nje dite u arratisen me nje barke te vogel.
- Te dy duke lundruar nga vendbanimi i te egerve dhe frigoheshin shume dhe papritmas nje anije po afrohet drej tyre , Xuri tha : Imzot , Imzot nje anije po afrohet .
- Anija e huaj u erdhi ne ndihme , ishte braziliane .
- Shkuan ne Brazil . Ne Brazil Robinsoni la Xuri-n dhe deshi te lundronte ende me anije , por me pare ai kapetani e njohu nje fabrikant qe prodhonte sheqer dhe ai vendosi te punonte atje dhe bleu nje toke .
- Ne testament e la te shkruar se ne qofte se do te vdiste gjate ketij udhetimi , gjysmen e pasurise do t'ia jepte kapetanit dhe gjysmen tjeter familjes se tij .
- Me te vertete ky udhetim ishte teper i hidhur . Duke lundruar kalonin ditet gjersa mund te ndaheshin ne ndonje cope toke .
- Papandehur njeri nga bashkeudhetaret pa token dhe filloi te bertiste . ''Toke'',''Toke'' te gjithe u gezuan , por ky gezim nuk zgjati shume , sepse cepi i anijes u ndesh me nje nga shkembinjte e forte rreth brigjeve te detit .
- Anija u shkaterrua te gjithe ishin te vdekur por vetem Robinsoni kishte mbetur gjalle dhe me ane te notit kishte mberritur gjeth ne zallishte .
- Qe ketej filloi historia per ishullin e pabanuar ku pas mbesim te gjithe aventurat e ''Robinson Kruzo'' .
- Kjo histori interesante e jetes se Robinsonit ne ishullin e pabanuar nga shkrimtari ''eshte e shkruar me nje frytezim vertete poetish e kjo pjese e ketij romani eshte pjesa me me vlere njekohesisht edhe me teper per lexuesin.
- Brendia kryesore e romanit eshte jeta e tij ne ate ishull si teme eshte jeta e mjere ne ishull , eshte nje lufte ne mes njeriut dhe vet natyres por kjo lufte ne mes njeriut dhe vete natyres zhvillohet me kushte aq te jashtezakonshme saqe edhe fakti me i thjeshte si krijimi i nje jete te rendomte te nje njeriu , qe kuptohej nga lexuesi si nje hap i ri heroik i ''Robinsonit'' ne luften per te krijuar kushte sa me te mira njerezore jetesore .
- Robinsoni filloi nje jete te qete ne ishullin e tij .
- Nje nate kalon duke fjetur ne peme nga frika se mos te sulmonin e t''i ndodhte diqka . Ajo edhe shume vjet , muaj , e - dite i kalon duke u munduar te hedh hapa te rinje per te krijuar diqka me te pershtatshme per jeten e nje njeriu te rendomte .
- Ai nga anija e mbytur furnizohet me shume gjera qe i hyri ne pune ndertoi nje shtepize te vogel dhe zbuloi nje , shpelle te vogel me plote ar , argjend , pushke , plumba ai fshehu .
- Nga anija nxori nje tope me therrime buke te cilat iu rrezuan ne toke pas disa muajsh verejti se po dilte misri , elbi e gruri dhe beri nje te vetem , per ushqim kishe dhi e koca qe i zbuste sepse ishin te eger .
- Formoi edhe kopene duke i zbutur dhite e kocat . Nje dite pas shume vjetesh i vetmuar pa se ne ishullin e tij qe ai e qante veten , mbeti i ketij ishulli i vinin te egrit dhe formonin gostite e tyre mizore duke ngrene njeriut .
- Frigohej shume nga ata , por nje dite me ane te dylbive pa se ata lakuriqe kishin shtruar gostine e tyre mizore duke ndezur zjarr per ta pjekur mishin e njerezve te tyre edje me qpsje [a aty te lidhur njerin e moren ta prenin kurse tjetri po priste gjakngrire qe te binte ne duart e tyre .

89 komente:

 1. Përgjigjet
  1. qar miri or bythshkym ktu as nuk permenet kur ai shkoj te kanibalet

   Fshije
 2. shum e mir por ne fund me duket se ai krijon familjen e tij

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. Shumm mir por ne fund me duket se ait krijon familejen e tij

   Fshije
  2. ai e krijon familjen ene emrat sva tregon.....ama si lektyrë më pëlqen :)

   Fshije
 3. po e eshte e vertet se e lexova 1 here kete roman edhe e kam dhe shkruan
  Ndërkaq u mësova deri diku në Angli dhe per me teper e krjova 1 familje duke marre nje grua qe me fali nje femijë dy djem e 1 vajz keshtu perfundon romani si i quajn ato femije se di

  PërgjigjuFshije
 4. roman shum i mir
  kjo faqe e meriton nje respekt te veqant sepse i nevojtitet qdo njeriu veq atyre qe nuk e kan gjetur ende kshtu qe ju sugjeroj juve qe kush te hyn ne ket faqe le te ju lajmroj edhe shoket e shoqet e tyre tunnggg klxxx te gjithve dhe flmmm per roman ju pershendes antigona nga samadraxha,therand

  PërgjigjuFshije
 5. vallahi ma roman te mir dhe interesant kur skom lexu a teper me ka pelqy lexojeni edhe ju

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. walahi mu ume ka pelqy ma shumtiqeky roman se tjer nuk kom lexu pari nje jeten time

   Fshije
 6. e lexova e shkruajta por nuk e regjistrova

  PërgjigjuFshije
 7. SUPER JU DUAA ♥♥♥♥♥♥

  PërgjigjuFshije
 8. ky roman eshte romani ma imir qe kom lexu naj her lexone edhe ju se ka per tju pelqyer edhe juve

  PërgjigjuFshije
 9. Pldh se kini shkru fundin :P

  PërgjigjuFshije
 10. roman i bukur shum po do kisha dashur te tregoni historin deri ne fund edhe per familjen e =tij sepse un e kam kete ne shkoll nuk kam mundur ta gjej e ketu e lexova ju falenderoj shum por ju then=m ta benu historin ashtu si eshte sepes nese dikush ne shkoll e merre kete lektyr ta marr 5 e jo nje not ne te ulet ju dua

  PërgjigjuFshije
 11. shum e mir romani kisha dasht edhe pak me zgjat

  PërgjigjuFshije
 12. shum e mir veq fundi nuk po e di se si po perfundon

  PërgjigjuFshije
 13. very very nicce i like it!!!!

  PërgjigjuFshije
 14. ej a ban me mi shkru dikush krejt veprat e klases 7 pra vec me emer

  PërgjigjuFshije
 15. shum i mir oshte flm flm flm qe e kini publiku

  PërgjigjuFshije
 16. Me duket se nukk eshte i shkruar i gjithi...!!!Por me pelqen shumme ky rommman

  PërgjigjuFshije
 17. mua me pelqen vertet pa mase ky roman edhe pse e kam lexuar 3 here eshte shume i mir

  PërgjigjuFshije
 18. poashtu edhe mua me pelqen ky roman

  PërgjigjuFshije
 19. shum mir po niher mu nal rryma po e lexova apett shum i mir ky Robin Krusi i shkrun veprat e mira Valla. lexone edhe ju se do tju pelqej. Nuk e di po Shum I Mir. Ado ta lexoni edhe ju?

  PërgjigjuFshije
 20. Se keni shkru Fundin se mir shumm

  PërgjigjuFshije
 21. roman interesant por shum i ngterruar

  PërgjigjuFshije
 22. a eshte romani i kl VII ? a mund te me tregoni ju lutem

  PërgjigjuFshije
 23. yeah dude you could make it longer but anyway :P i dont might i will find another place to look for it cuz im from london and im looking to get a good mark im albanian language im so unlucky the made me live in kosova i know you dont care but anyway lmafo :P

  PërgjigjuFshije
 24. M nevojitet deri me 30.03.2012 Gjenerali i ushtris se vdekur..Plzzz shkrunee ket referat ...

  PërgjigjuFshije
 25. Ky Eoman shumm i mirë por nuk e ka fundin shkruajeni fundinn plsssssssssssssssssssssssssss :P :P :P :D :D :D FLMND per mirkuptim......... :~

  PërgjigjuFshije
 26. Te Lutem Me Tregoni Ndokush Per Fundin e Ketij Romani FLM Per Mirkuptim .

  PërgjigjuFshije
 27. teper i mir flm kush e ka qit se mujta me ja bo referatin

  PërgjigjuFshije
 28. Me pelqen ky roman kur mbarova leximin e lexova edhe ketu .

  PërgjigjuFshije
 29. shum i bukur ky roman ........Ky e meriton nje Like teper te m,adhe <3

  PërgjigjuFshije
 30. shum i bukur ky roman dhe gjithashtu shum interesnt por vetem edhe pak ta kishit shtuar dhe do te kompletohej i gjithi

  PërgjigjuFshije
 31. Roman shumë i bukur edhe shumë interesant dhe ne fund perfundon ku e mori nje grua qe i fali tre femij dy djem e nje vajz

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. Po me shokun e robinsonit qfarr u be

   Fshije
 32. roman shum i mir dhe shum interesant

  PërgjigjuFshije
 33. kum pritu me lexu librin per qata e shkruva prej ktuhit

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. hhaha un e lexova librin por sdita si me e shkrujt dhe prej ktu e shkrova

   Fshije
 34. Shum mire ju pergezoi per interesimit tuaj ndaj femijeve per veprat e shkruara sidomos ne internet. Faleminderit shumë. :)

  PërgjigjuFshije
 35. hey a ka mundesi dikush qe e ka lexu me ma tregu fundin e romanit robinson kruzo sepse me pelqeu shum e me sa e pash te komentet po vazhdojka ende ju lutem kush te di te më tregoj....

  PërgjigjuFshije
 36. flm shumë veq ta kishin zgat ma shum bre bile me ia tregu edhe fundin e kisha marr 5 yhyhyhyhyhyhhyyhhyyhhyyhyhyhyhyhyhhyyhyhyhy

  PërgjigjuFshije
 37. ik qe shqyeni bythen or kok palara

  PërgjigjuFshije
 38. Hi, all is going nicely here and ofcourse every
  one is sharing facts, that's in fact excellent, keep up writing.

  Check out my web blog :: ranger forum

  PërgjigjuFshije
 39. është një roman jashtëzakonisht i mirë edhe analiza e tij ështe gjithashtu shumë e mirë, por në fund ai krijon familjen e tij duke marrë një grua e cila i'a fali tre fëmijë:dyu djem e një vajzë.
  Vërtetë është bërë një analizë shkëlqyeshme e romanit ju lumtë...!

  PërgjigjuFshije
 40. eshte nje roman te cilin nuk e kam lexu asnjihere prandaj dhe me mahniti !!!

  PërgjigjuFshije
 41. une e lexova 1 here si ma kishin dhan ke shkolla msusja me vendoi 5 :D

  PërgjigjuFshije
 42. ama fundin une se di, se mor vesht hiç se thot 2 djem e një vajzë e emrat si difton.Sun e mot vesht une ket lektyrë, lie se është e përkthyme po ene te perkthymen se kan bo si duhet se kur e lexova anglisht ma interesant mu duk ama as agje sja diftojn emrat.....

  PërgjigjuFshije
 43. o mut e kini bo kejt jav qifsha robt

  PërgjigjuFshije
 44. i mire romani po ju me ket analize e keni prish kejt....Fundi ku eshte!?

  PërgjigjuFshije
 45. Ku osht perfundimi ? Edhe a keni logjiku pak Robinsoni i lindur me 1632 e u largu nga Hull ne vitin 1891 aj paska jetu 258 vjet. Fuck Logic :A

  PërgjigjuFshije
 46. VEry goode romanski de la robinson kruso zhyl verde

  PërgjigjuFshije
 47. mua me pelqen shume ky roman

  PërgjigjuFshije
 48. Palidhjee Un e Kom Lexu Vepren Edhe Ju Se Keni Bo As Derii Ne Gjyss Referatinn

  PërgjigjuFshije
 49. un spo kuptoj , lindi nr vitin 1632 kurse ne vitin 1891 u nis per ne londer

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. Pershendetje a mund ta shkruan vazhdimin ju lutem.

   Fshije
  2. viti 1651 esht viti aktual i nisjes

   Fshije
 50. Nuk eshte fare e sakt kete Roman e lexova me 3 her por edhe filmin e pash eshte afershisht sikur Romani por Jo roibinsoin kruzo kjo eshte vetem kuptimi I romanit Robinson Kruzo

  PërgjigjuFshije
 51. Qysh nliber shkrun ne Jork te Anglis a ktu e keni shkru qe ka lind ne New York ,New Yorku nuk osht nAngli

  PërgjigjuFshije