e martë, 30 nëntor 2010

- Romani ose kjo veper per teme kryesore ka kohen ilire , kur Iliria luftonte kunder pushtuesve romake . Me sakte , behet fjale per kryengritjen e madhe Ilire te viteve 6-9 te shekullit te pare te eres se re kunder romakeve .
- Kete kryengritje e udhehoqen dy komandante : Bato i Breukeve dhe Bato i Desidiateve pas nje beteje ku ai kapet i gjalle nga ushtria ilire .
- Personazhi kryesor i vepres eshte ergysi , luftetar i shquar i cili po kthehej nga fushebeteja i lodhur, i rraskapitur , i uritur por me nje moral te larte siq i kishte hije ushtarit Ilir .
- Ne vazhdim te vepres shkrimtari vuajtjet e ergysit qe kishte marrur rrugen per ne Dardani nga Andetriumi e deri ne Skardus ( Malet e Sharrit ) qe siq thoshte shkrimtari ka kaluar shtate diej e shtate hena per te arritur ne Dardani.
- Gjate udhetimit te tij te gjate per ne keshtjellen e Buklit qe i duheshin edhe shtate ore ne udhetim .
- Gjate udhetimit ergysi takoi nje vajze shum te bukur e cila jetonte ne nje shpelle bashke me pese vellezerit dhe me babain e saj .
- Ajo kishte dy kova te mbushura me qumsht . Ergysi pa e pyetur ja mori kovat dhe piu qumsht . Pastaj Amarda e qoi ne shpellen e vete i dha ushqim e keshtu me radhe . Ne nje dite romaket vrajne vellezerit dhe babain e Amardes . Pastaj ergysi e mori me vete . I fejuari i saj Algladi kishte shpetuar duke u arratisur ishte gjalle . Algladi ishte i fejuar me Amarden sipas zakonit .
- Ergysi nuk donte t'ia jepte Amarden edhe pse Algladi i dergoi pleqte deshmitar . Ergysi e sfidoi ne dyluftim Algladin dhe u plagos .
- Qe te mos ndodhte ndonje tragjedi me teper Amarda u hodh nga dritarja ne humnere duke lene amenete qe ata te ishin te bashkuar per te luftuar si vellezer dhe amaneti i saj u respektua.

47 komente:

 1. po shkruaj pak me shume o daku

  PërgjigjuFshije
 2. po shkruj ma shummm bre :@

  PërgjigjuFshije
 3. boll qe e kan bo valla

  PërgjigjuFshije
 4. Opp shkrujj mma shumm .<3

  PërgjigjuFshije
 5. see Naa Po HoJnna rree Ejoo juu .Tee ArsMi kkallxuu qe ekemii mmarr.nett.Kukuu .Pooshkkruunii mma shumm bbre He.:@:@:@:@

  PërgjigjuFshije
 6. e ke knaq 2-3 rreshta tpo menon qe bohet referati aaaa

  PërgjigjuFshije
 7. me te shku nerva po shkruj ma shummm kukukuuku

  PërgjigjuFshije
 8. cic eshte mos ta ninnn super :)

  PërgjigjuFshije
 9. Shume pak te koka a te dhimke me shkru pak ma shume a

  PërgjigjuFshije
 10. hec bre mos ja teshni njerit po boll mir e ke shkrujt !

  PërgjigjuFshije
 11. valla ma mir u kon me shkru ma shum po boll sa me mia thon ar ne pika te shkurta

  PërgjigjuFshije
 12. mos ja teshni se as njo prej juve skish qel qishtu webpage me publicu referata ta ha zemren admin <3 referatshqip.blogspot.com (Y)

  PërgjigjuFshije
 13. nese munu bilal xhaferri krastakraus romanin analiz

  PërgjigjuFshije
 14. o te smut a pak po ju doket a na myten te shkolla veq edhe ktu

  PërgjigjuFshije
 15. Shkoni Ne Rrs Qa hamami Nuk Po Shkruni Ma Shum Ho Po Shkruni Ma Shum.

  PërgjigjuFshije
 16. uU duft me shkru pak ma shum po qysh te jan mundsit :P

  PërgjigjuFshije
 17. mir veq shkruj ma shumm

  PërgjigjuFshije
 18. sa me pshtu pi arsimtaeve boll osht

  PërgjigjuFshije
 19. shkruj pak ma shum oj qyqe

  PërgjigjuFshije
 20. shume mire eshte super

  PërgjigjuFshije
 21. Valla boll mir e paskan ba se edhge mu qitash pom vyn i lumshin durt qj qe e ka ba bravo mat mirt jeni bravo bravo

  PërgjigjuFshije
 22. Real Madridi Kampion Real Madridi Kampion Olle olle olle olle ollee

  PërgjigjuFshije
 23. boll mos ma tshni karin se kaf duft ma shum me shkru bre ropt.... jaqifsha qatgta qe e kan shkru

  PërgjigjuFshije
 24. shum mir taman esht

  PërgjigjuFshije

 25. BICCCCI BIUCCCI KARUCI PILUCI BOSHUCI HHAHAHAHAAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

  PërgjigjuFshije
 26. edhe kush thot se esht shkurt ne ta ba vet aj

  PërgjigjuFshije
 27. Palidhej e keni bere me keto komente.Pak.Pak.pak ;p

  PërgjigjuFshije
 28. te kishe shkru pak ma shum ish kan mir valla ish kan super me ba nje lektyr veq sa per fillim

  PërgjigjuFshije
 29. Jau qifsha nanen tanve po. Qka kari kini bre ma hankshit pidhin sexy kush po vjen me ba po leni keto referate te mutit kush ja ka pa hajrin lektyrav

  PërgjigjuFshije
 30. super ma mir ska ku shkon me rendesi pe kuptoni per qka bohet fjal edhe muni mi tregu diqka arsimtarit... ;-)

  PërgjigjuFshije
 31. Shum mir veq kish bo edhe pak ma gjat..!! ;)

  PërgjigjuFshije
 32. bravo veq ka mujt me kan edhe ma gjat ;)

  PërgjigjuFshije
 33. shkruaj me shum lali

  PërgjigjuFshije
 34. boll ka shru shkrune edhe ju pak nga mendja juaj

  PërgjigjuFshije