e martë, 30 nëntor 2010

Lulet e Veres-Naim Frasheri

Lulet e veres

Besoj ne nje zot e tjeter ska,kjo vjersh me detyron te besojm sepse me besim ka qdo gje,
andaj besojm ne birin e zotit i cili u be njeri por qe njeriun ta bej te lir na nevoiteshin
keto te mira:Ta duam njeri-tjetrin,ta nderojm,te ruajm nder sepse duke e dashur
njeri-tjetrin ateher e duam edhe zotin.

Yjet E Bukura

Permes vjershes poeti bekon yjet te cilen e pim me shoqeri she na meson edhe neve te dijm
te falenderojme P.Sh:Uji qe buron nga larg zoti te derguar,hapi zemrat e gjithve,
Ha zbrit te lutem nga qielli,te dijm te themi qe je zot i vertet qe te permirsohemi me
ty te gezojm kete jet.

Abaz Aliu

Poeti ne kete vjersh e shpreh qendrimin e Aliut me fjalen e then se ishte i gjall i
perendis i cili me ne fund vdiq,sepse Shqiperia e deshi Zotin.

Te Vdekurit

Vdekja mundon te kaplon te hidheron,kalon kjo jet e ik si flet,njeriu mundohet kerkon
punen e vet e me ne fund vdes.
Por nje shpres keni te zoti i vertet sepse pasi qe te vdesim tek aj me u perpjek.
Pra lutet qe te varet i shohin vet ne jet,kjo ben me dije se njeru vdes ndersa
shpirti jeton.

Gjuha Jone

Me gjuh te luftojm kombin ta mbrojm dhe me dituri te prijm. Pra nena thot te mesojm te
dijm diturin sepse qdo koh lyp drit.Dhe kjo drit do te na sjell te gjithve miresine
qe ta largojm erresiren per ta fituar driten.

Perendia

Duke e njohur perendin e largojm mjerimin ne qdo ane.Nje zot eshte gjithkund i verber
e smund tw shoh i ditur.

Shpreh

Poeti thot:se nese kemi shpres tek zoti,shqiperia do te ndertohet te lulzon me drejtsi
shpres.

Tradhtaret

Poeti na meson se si te dim te fillojm te mesojm,te durojm te mos behemi tradhtar P.Sh:
duke mos e dashur te afermin,as fatin e urren Atdheun i cili me ne fund shton:"Nje dit
do te mbetemi te gjore si tradhtar por do te jet von.

54 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyFshije
 2. shumm e mir kjo lektyr

  ReplyFshije
 3. Ju lumt dora hahah shum e mir lektura:p

  ReplyFshije
 4. e paskan shkru po zdihet a jon poezi a qka jon

  ReplyFshije
 5. mir shum po tek yjet e bukura mos osht ujet e bekuar

  ReplyFshije
  Replies
  1. ujet e bekuara eshte

   Fshije
 6. shum mirr po nuk po e di qka kan bo keshtuu po me vyn me shkruu lektyr per too

  ReplyFshije
 7. NICCEEE heehhee edhe psee ne qet veper shum paska pas gabime ato tjerat me mir te shkruara po nejse se kryesorja kryjta punnn thnxxxxx
  veq vashdoni jeni nje faqe e mrekullueshme
  dhe shkruani vepra tjera te ndyshe
  edhe mundesisht a asht vepra "Dashuria e Talatit me Fitneten"-Sami Frasheri
  nese nuk eshte mundesisht bejeni referat se po me nevojitet
  klxxxxxxx
  juu pershendet arlindiii

  ReplyFshije
 8. NICCEEE heehhee edhe psee ne qet veper shum paska pas gabime ato tjerat me mir te shkruara po nejse se kryesorja kryjta punnn thnxxxxx
  veq vashdoni jeni nje faqe e mrekullueshme
  dhe shkruani vepra tjera te ndyshe
  edhe mundesisht a asht vepra "Dashuria e Talatit me Fitneten"-Sami Frasheri
  nese nuk eshte mundesisht bejeni referat se po me nevojitet
  klxxxxxxx
  juu pershendet arlindiii

  ReplyFshije
 9. Mu pom vyn referat e jo kshtu pldh be

  ReplyFshije
 10. veper interesante duke marre parasysh kohen kur eshte shkruar
  INESA

  ReplyFshije
 11. naimi eshte nje rilindes i vertete i shqiperise
  INESA "LEONIK TOMEO" DURRES

  ReplyFshije
 12. fuck you mother autor

  ReplyFshije
 13. met ndihmu po ama shum gabime drejtshkrimore edhe e pakuptushmeeee pak ;

  ReplyFshije
 14. ahahah shum e mir haahahahh :p Tungg

  ReplyFshije
 15. e mrekullueshmee

  ReplyFshije
 16. A osht kjo tash veper a roman a poezi a qa.........................................................

  ReplyFshije
 17. shum gabime ne drejtshkrim po prap vepra met veper.Penda

  ReplyFshije
 18. hahahaha ppo budal te kokshi ahhaaha

  ReplyFshije
 19. kjo osht veper me poezi

  ReplyFshije
 20. ne po dojmm referatttt

  ReplyFshije
 21. DrejtShkrimi shume keq sen spo di qa ka shkru

  ReplyFshije
 22. autori qe e paska shkru spaska pas vakt me shkru ma mire

  ReplyFshije
 23. kjo veper osht shum e mir ama po ka shum gabime drejtshkrimore nga samirjaaa

  ReplyFshije
 24. hahahaha mir e ke

  ReplyFshije
 25. ZOTI ESHTE NJË I VETËM E NUK KA BIR KËTË DINEE NGA PRESHEVA

  ReplyFshije
 26. Faleminderit ishte e mrekullueshme lektyra
  Ju pershendes :)

  ReplyFshije
 27. shumë lektyr e bukur

  ReplyFshije
 28. shum palidje e pasni shkru

  ReplyFshije
 29. esht nje veper shum e mir ju lumt :D

  ReplyFshije
 30. mir mir po gabime bre

  ReplyFshije
 31. a jan vjersha apo tregime keto ?

  ReplyFshije
 32. shum mire por vetem gabim se nuk kuptohet

  ReplyFshije
 33. Ta qifsha nanen ti qi e ke bo qita npidh ta qifsha gjall e dek ku i ki ti qifsha

  ReplyFshije
 34. Mrekullueshem na nevojiten referati i lektyrav se po na shtin arsimtarte me komentu ni veper na e kena gati e pe marum 5.tung tung

  ReplyFshije
 35. pasha rizen e zotit boll mir gjith pi marum 5 u knaqeum e kajher po na qillojne do arsimtar trullana u knaqem veq spom pilqen te poezia e pare se neve kerkush nuk munet me na detyru me ndrru fene tone se feja islame eshte fe e perhapun

  ReplyFshije
 36. shume palidhje ZOTI ESHTE NJE PO POR NUK KA LINDUR KE E AS NUK ESHTE I LINDUR

  ReplyFshije
 37. Per cilen klas osht ?

  ReplyFshije
 38. po me duhet referat kjo shum e mir

  ReplyFshije
 39. a mundni ta bani referat dhe ta qitni ne faqen tuaj

  ReplyFshije