e martë, 30 nëntor 2010

Ne kete veper Balzaku trajton nje teme me tematike shoqerore qe prek shtresat
e uleta te popullesise qe si gjithmone lidershipit shteteror dhe aristokracis nuk
i bene fare per to . Ngjarja vendoset ne ”Pensionin Familiar ” prone e trasheguar
e zonjes Voker e cila jetonte pa te shoqin e vdekur per disa vite tashme . Ne
kete shtepi qendronin pleq e te rinj duke paguar nje shume mujore sipas marrveshjes
Nje nder banoret ishte the Xha Gorio , nje ish njeri i pasur qe e kishte krijuar kapitalin
e tij duke shitur fide e makarona .Banor dhe personazh tjeter me rendesi eshte edhe
Eugjeni nje djalosh i ri e ambicioz qe me patjeter deshironte te ishte i pasur e njekohesisht ishte student it drejtesise qe mezi financohej nga familja e tij , ambicia
e tij e dergon ate ne ujera te rrezikshme e te panjohura deri kur takohen me Votrenin
nje hajn profesionist qe merrej vetem me vjedhjen e shumave te medha 10000 e me shume.Ky i fundint i kishte sygjeruar Eugjenit te martohej me Vikotorinen vajzen e
nje konti sepse po i ndodhi diqka te vellait te saj ajo do ishte trashegimtarja dhe ai
do arrinte qellimin e tij , ne anen tjeter Votreni kishte planifikuar prej kohesh te vriste
birin e kontit . Ne anen tjeter Xha Gorio kishte dy vajza te cilave ua kishte kushtuar jeten
mirepo ato nuk tregonin nje interes edhe aq te madh per te atin .
Pas nje kohe Eugjeni shko ne shtepin e Anastasias vajzes se Xha Gorios ku ajo jetonte me
te shoqin , dhe aty ai permendi emrin e Xha Gorios qe pas largimit te tij zoteria urdheroi
sherbetorin qe te mos e lejonin te hyne mu per kete shkak .

Ne rrjedhen e mepasshme te ngjarjeve Xha Gorio i afrohet Eugjenit kur kupton se ai kishte tatuar te bijen e tij .Per tu inkuadruar ne klasen aristokrate Eugjeni i kerko para
Familjes se tij per te blere rroba te shtreses se larte , te cilat me pas ia kthen familjes me
Ane te pokerit .Nje dite prej ditesh arrin lajmi per vrasjen e te birit te kontit dhe kuptohet se Viktorina ishte trashegimtarja e vetme .Pas disa krimesh te kryera Votreni perfundon ne Burg .Ndersa Eugjeni njoftohet me vajzen tjeter te Xha Gorios, Delfinin nga i dashiri
Jashtmartesor i Konteshes .Ditet kalonin e Eugjeni po binte ne Dashuri gjithmone e me
Teper me Delfinen , nderkoh qe Anastasi kishte bere nje skandal te papare duke is shitur
Stolite e Vjehrres se saj per te nxjerrur te dashurin e saj te Fshehet Nga burgu .
Ketyre Diteve Xha Gorio perqmohje nga banoret e Parisit si nje plak i pavlere . Per Xha Gorion gjerat kishin marre tatpjeten e nje ashtu per Zonjen Voker klientet e se ciles po
Pakesoheshin dita dites , nderkohe qe Eugjeni po afrohej gjothmone e me shume me
Delfinen dhe vazhdonte te luante poker per ti siguruar te ardhurat , ndersa burri i Anastasias kishte kapituluar tashme ne gjendjen financiare . Nje atmosfer mortore kishte
Mbuluar Parisin tashme .Atre diteve nderroi jete edhe Xha Gorio dhe Eugjeni nuk i realizoi ambiciet e tij per te qene i pasur mirepo gjeti diq me teper se qkerkone , ai gjeti Delfinen , Ndersa per varrimin e Xha Gorios moren pjese shume pak persona dhe as njera nga vajzat e tij nuk ishte aty , Delfina kishte mbetur pa vetedije , kurse Anastasia nuk do te shkonte per te mos iu prishur grimi dhe teni i fytyre me arsyetimin se nuk e lejonte i shoqi . Duke arritur keshtu ne perfundim balzaku na lunderon neper kohen e shekujve
XIX dhe XX

50 komente:

 1. thnx me ndihmove shum ..:)))

  PërgjigjuFshije
 2. FLM SHUM :D

  nesër kam provim, shpresoj se do më ndihmojë kjo...

  PërgjigjuFshije
 3. shum mir ju lumt nje faqe e mrekullushme

  PërgjigjuFshije
 4. flm shummm nga ju me ndihmuat shummmm besojse do te arrij nje sukses te mir nga kyy liber aq i folur per tëë...ju pershendet gona...

  PërgjigjuFshije
 5. Phhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh thnx Shummmmmm Adminit SEPSE VERES SEN SKUM LEXU E SI REFERAT E MORRA QETAN

  PërgjigjuFshije
 6. thnx shummmmm se shum mu ka nevojit
  ide e qelluar per kete faqeeee
  veqqq vazhdonii me referate
  ju pershendet perzemersisht gresssa

  PërgjigjuFshije
 7. edhe na ty te pershendesim oj bukuroshe ose ndryshe Gresa
  tung nga arlindi

  PërgjigjuFshije
 8. Admin A ben qe ta qitesh referatin e romanit ''Droja'' i shkruar nga Rifat Kukaj

  PërgjigjuFshije
 9. hej ma shum referate te huaja ok qe doni jau dergoi disa referate
  contact bcman@hotmail.com
  3 referate i kom

  PërgjigjuFshije
 10. admin a ben te ma japesh referatin e romanit ''Shkelqimi dhe renia e shkut Zylo'' per me shume me kontaktoni ne imellen messi_19@alboweb.com ose ermalkrenzi@gmail.com

  PërgjigjuFshije
 11. Shume faleminderit me keni ndihmuar.Per te bërë referatin.

  PërgjigjuFshije
 12. kuurr ma shum nuk mka ndihmu internetii !! Ju lumtt

  PërgjigjuFshije
 13. Xha Gorio eshte Nje njeri i thjesht i cili kishte dy vajza Anastasia edhe Delfina te cilat nuk e donin Prindin e tyre Xha Gorio Punonete Ne Nje Fabrik Te "Makaronav" Dy Vajzat E Xha Goriot E Urrenin Babain e Tyre Ato Kur u Rriten U Martuan dhe Burrat e tyre ishin pasanika ato nuk shkuan ta vizitojn babin e ti per nje koh shum te gjat nje dit prej diteve Delfines ju kujtua Xha Gorio dhe shkoj te vizitonte Xha Gorio ishte semurat pastai ai vdiq Anastasia nuk ishte e lumtur edhe pse kishte pasuri prandaj ne fund dy vajzat e Xha Gorios edhe pse kan shum pasuri nuk jan te lumtura pa prindrit e tyre vajzat thujn se pasuria nuk edhe asgje me Rendesi te jesh e lumtur

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. Xha Gorio eshte Nje njeri i thjesht i cili kishte dy vajza Anastasia edhe Delfina,te cilat nuk e donin Prindin e tyre.Xha Gorio Punonete Ne Nje Fabrik Te "Makaronave".Dy Vajzat E Xha Goriot E Urrenin Babain e Tyr.Ato Kur u Rriten U Martuan dhe Burrat e tyre ishin te pasur,ato nuk shkuan ta vizitojn babin e tyre per nje kohë shumë te gjatë.Nje ditë prej diteve Delfines iu kujtua Xha Gorio dhe shkoi t'a vizitonte Xha Gorion.Ai ishte i semure pastaj ai vdiq.Anastasia nuk ishte e lumtur edhe pse kishte pasuri,prandaj ne fund dy vajzat e Xha Gorios edhe pse kishin shumë pasuri prap se prap ato nuk ishin te lumtura pa prindrit e tyre.Vajzat thojnë se pasuria nuk është asgje.Me rendesi është që te jesh e lumtur.


   Shumë gabime drejtshkrimore paske bërë.

   Fshije
  2. E kan perkthy me google translate :)

   Fshije
 14. me kan ndihmuar shum keto referatet i dua shum sepsee jane shum te bukura dhe jam kenaqur duke i lexuar <3 <3

  PërgjigjuFshije
 15. nje referat me shume vlere shume te mira per ti lexuar

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. referatet jane gje me vlere per ti lexuar

   Fshije
 16. a esht ky referat per klasenn e 9 ju lutemm me tregonii

  PërgjigjuFshije
 17. i ciles klas esht ky referat nese bon me dit

  PërgjigjuFshije
 18. hej ciles kl eshte qikjo bree?

  PërgjigjuFshije
 19. Përgjigjet
  1. a mund ta postoni referatin "Trektar Flamujsh" nese muni kjo do te me ndihmoj shum <3<3

   Fshije
  2. jeni ma te mirt<3
   veq vazhdoni keshtu :)

   Fshije
 20. a mundeni ta postoni romanin "Plaku me violine"
  Ju lutem sa me shpejtt

  PërgjigjuFshije
 21. Nje pershkrim i shkurter po mjaft i kuptueshem i romanit shum faliminderit =) .

  PërgjigjuFshije
 22. kush eshte autori ju lutem me tregoni
  plzz <3

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. Autori i ketij romani eshte Honore de Balzak

   Fshije
 23. cool fare :* kiss u all frm k

  PërgjigjuFshije
 24. Përgjigjet
  1. Bossi ma i forti nbot edhe Nkaznik

   Fshije
  2. a e njef ti valon seksin aj esht ma i fort se Genti

   Fshije