e martë, 30 nëntor 2010

"Cuca e Maleve" trajton nje temë e cila kishte ndodhur në fshatrat e malësisë.Ketu tregohet se si një vajzë e quajtur Cucë e formoi shkollën kundër analfabetizmit në Malësi.Cuca ishte një vajzë moderne e cila jetonte me të ëmën e cila ishte e verbër dhe vëllaun me nuse.Para shumë vitesh babain e Cucës Gjinin e kishte akuzuar kisha se kishte vjedhur nga toka e nje fshatari.Gjini ishte nje burrë trim dhe i besës.Don Marku prifti i kishës i tha që ta barte gurin e turpit rreth kishës në mënyre që ti shlyhej mëkati që Gjini as që e kishte bërë.Gjini nuk e barti gurin dhe prifti i tha se do të jesh i mallkuar dhe se fëmijët e tu nuk do të mund të pagësohen në atë kishë por Gjini nuk ndërroi mendje dhe vajza e tij Cuca mbeti e papagëzuar.Gjatë festës së ndarjës së tokave malësorët ishin mbledhur dhe po festonin e po kërcenin.Aty teksa po flisnin se sa burrë i besës kishte qenë Gjini zbulohet se ai ka qenë i akuzuar padrejtësisht dhe malësorët e detyrojnë priftin që të bartë vetë gurin e turpit rreth kishës por malësorët e marin atë gur dhe e hedhin në fund të greminës dhe vazhdojnë të festojnë.Një natë Cucën e grabtën dhe e vranë disa banditë sepse siq thonin ata Cuca kishte shkelur zakonin dhe kishte dashur që të bëhej më e zgjuar se burrat.
Hetuesi dhe ndihëmësi i tiij e zbulojnë se kush e vrau Cucën,si e vranë dhe përse.Ai i merr në pyetje të dyshuarit ku secili thoshte se nuk dinte azgjë për vdekjen e Cucës por faktet e vërtetojnë se Cucën e kishin grabitur katër vetë derisa Cuca po rrinte me nënën e saj të verbër ata e vrasin sepse kinse kishte thyer zakonet dhe kishte turpëruar fshatin por në fakt Cuca vetëm që të luftonte kundër armiqeve njësoj sikur burrat por jo me pushkë po me pendël.

Personazhet

Cuca
Gjini - Babai i Cucës
Prenda - e ëma e Cucës,e verbër
Pali - Vëllai i Cucës
Filja - nusja e Palit
Dila - Shoqe e Cucës
Fizi - Shok i Palit
Dom Marku - Prifti i fshatit
Pjetri - Fshatar i lidhur me banditë
Marka - E shoqja e Pjetrit
Nikë Kacuraj - Fshatar i pasur që e akuzoi Gjini për vjedhje

43 komente:

 1. me pelqen shum kjo veper dhe shum mir e keni ber permbledhjen faleminderit

  PërgjigjuFshije
 2. ju lutem nese keni mundesi dhe nese e lexoni kete koment ju lutem qe ne kete faqen e juaj te beni permbledhjen e ketyre librave:NJEZET MIJ MILA NEN DET-ZHYL VERN , SHPIRTRAT E ROBERVE-IVAN ARALICA ,OGURSEZI-NEXHAD IBRISHIMOVIQ, HIJE,FLAK DHE DRITE-SOTIR ANDONI ,KALI I TROJES-VELKO BARBIERI ju lutem qe permbledhjet e ketyre librave te i shfaqni ne faqen tuaj e cila eshte e mrekullush ju lutem me duhen urgjentisht ju lutem ti shfaqni nese eshte e munder qe neser ju lutem shum qe ti beni keto perbledhje te ketyre librave sepse me duhen urgjentisht ju lutem nese eshte e mundur qe neser ti shfaqni keto permbledhje te ketyre librave sepse me duhen urgjentisht ju lutem nese nuk mundeni neser per pasneser por ju lutem para dates 15 gusht nese eshte e mundur

  PërgjigjuFshije
 3. esht shum e bukur me pelqenn kjo me vynte shum per te shkruar lektyr faleminderit shum nga juu......... GONAA....ju dua shum

  PërgjigjuFshije
 4. Brrawwooo 5 ekomm mmarr.Brawwoo Juu duu shumm ekuuptuueshhmme Poo qkka dushh JuDUu shumm ILowe Yoouuu.

  PërgjigjuFshije
 5. është një veper shum e mir por vllau im binjak sdoo ta lexoj fare madje te dy jemi ne klasen e gjasht dhe sigurisht une mesoj me shum dhe e pranova vepren

  PërgjigjuFshije
 6. aiiiiii vllauu im sdoo tjaa dij faree

  PërgjigjuFshije
 7. E mrekullueshme qe tani do filloj ta shkruaj

  PërgjigjuFshije
 8. E Mrekullueshshshmmeee vertett shuumm

  PërgjigjuFshije
 9. Shum e mir fantastike interesante shum shuum e bukur mua me pelqen dhe do filloj ta shkruj naten e vitit te ri hahhhaha

  PërgjigjuFshije
 10. Përgjigjet
  1. pash zotin s'kom faj qe se kupton ose qe se lexon me vemendje

   Fshije
 11. cuca e malev eshte shum e bukur ju kisha lut me lexu sa me shum

  PërgjigjuFshije
 12. kisha dasht me ma jap referatin e romanit ''Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo'' me kontaktoni ne emailin ermalkrenzi@gmail.com do te kisha dashur te jete gati deri me 17 shkurt

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. Hahahahahahahahahahahahhhhaaaaahahahhahahhhhahahahahahahahahahaahahahhhahahahahahahhaahahhhhahahhahahhaahahahahahhhaahhahahahahahaahagahgahagagghahhhahhaaahhahhhhahaahahhhaah

   Fshije
 13. nese eshte dikushhhhh duke ma lexuar komentinnn ju lutem me tregoni se e kl sa eshte
  kjo lektyr

  PërgjigjuFshije
 14. esht nje lektyr shum e bukur veq vazhdoni keshtu

  PërgjigjuFshije
 15. lektyra ma e mir qe e kom lexu ndonjeher

  PërgjigjuFshije
 16. a ka mundesi me ba lektyren "Lumi i Vdekur" apo "Ana Flokëkuqja" apo "Libri i Gabimeve" apo "Ditari i Ana Frankut" t'lutna

  PërgjigjuFshije
 17. shume shume e mire bravo shkelqyeshem e kam marr ne kete lektyre

  PërgjigjuFshije
 18. Me te vertet kjo eshte nje lektyr e shkelqyeshme ..

  PërgjigjuFshije
 19. SHUM E MIR
  NGA DIARDA BERISHA

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. NJEZET MIJ MILA NEN DET-ZHYL VERN , SHPIRTRAT E ROBERVE-IVAN ARALICA ,OGURSEZI-NEXHAD IBRISHIMOVIQ, HIJE,FLAK DHE DRITE-SOTIR ANDONI ,KALI I TROJES-VELKO
   NGA ANITA BERISHA

   Fshije
 20. SHUM SEKSI
  NGA DIARDA BERISHA

  PërgjigjuFshije
 21. OOO MOJ CUCE E VOGELL PO KU ME JE FSHEHUR NE BYTH EEEEEE

  PërgjigjuFshije
 22. esht nje liber shum i bukur me pelqen shum :D

  PërgjigjuFshije
 23. I rarely drop comments, however I browsed some comments on this page ""Cuca e Maleve" - Loni Papa".
  I actually do have 2 questions for you if you tend not to mind.
  Could it be just me or does it look as if like a few of the
  remarks appear like they are written by brain dead individuals?

  :-P And, if you are posting at other places, I would like to keep up with you.

  Would you make a list of all of your public pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
  My web blog - dominioinfo.blogbaker.com

  PërgjigjuFshije
 24. What's up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing facts, that's
  truly good, keep up writing.
  Here is my site youreinlawschool.Com

  PërgjigjuFshije
 25. It's difficult to find educated people on this topic, but you sound like you know what you're talking about!
  Thanks

  Here is my website trevian.co.kr

  PërgjigjuFshije
 26. per cilen klas eshte lektyra ??

  PërgjigjuFshije