e enjte, 25 nëntor 2010

Akti i Par

Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.
Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e
therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.
Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te
gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu
do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.
Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir
andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve
do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.
Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti
ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr
medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do
te vij pas teje.

Akti i Dyt

Pas tri viteve me von niten e kerkon per nuse aty ishin arratisur shum vet,mirpo Prenka
e lut niten fejohet sepse ajo nuk deshiron te fejohet,qka ishte qka ishte me e keqja
nita deshironte te shpallej mashkull mirpo Prenka e luti te mendoj mir dhe e pyeta sepse
nuk deshiron te martohej mirpo e pyeti,ajo i thot se zemra ime eshte e vdekur dhe nuk
lejon te hyje asnjerin brenda dhe keshtu nita i thot te mbretit pleqet e fshatit,priftin
dhe kristofolimen qe ta shpall mashkull keshtu ne diten e mbledhjes te gjith njerzve
Niku dhe Poli ja kendojn kengen se bashku:Diten,gjumin,buken pra vajz o vajz me e bukra
ma fal zemren.Une e ti jetem te ri.Keshtu fillojn te mblidhen njerzit ku arrin pleqet
para priftit pak me vones,keshtu e degjuan dike per ta thirrur,dhe qe arriti pa heshtu
prifti e pyeti qe te behesh mashkull nersa nita u pergjigjet.Prifti e pyeti se disa djem
te kan kerkuar te martohesh me ta,nita tha se zemra ime ka vdekur dhe nuk pranon asnjeri
nuk do te bej asnerin te palumtur.

Akti i Tret

Nita ka 3 muaj qe eshte shpallur dhe kryente te gjitha punet si mashkull dhe kur nuk
kishte te punonte mendonte per Zefin qe thoshte ku je zefi im,i dashur a thua a do te
shoh prap dhe ta nxjerri medalionin nga qafa e puth vetem ashtu te me degjoj Roza duke
menduar dhe e pyeti niten i thot se kan degjuar se do te martohesh Roza i thot se po te
edhe per canen e cila do te martohet keshtu duke biseduar Roza dhe Nita.
Ja ne det pat qen mbytur nje femij dhe vrapoi nita dhe e shpetoj, ate dit kishin gara
dhe nita filloj te merrte pjes ne gara keshtu u mblodhen te gjith,dhe gara filloj dhe
u degjuan disa zera po vinte nje arberesh dhe papritmas u duk disi zefi u pershendet
me to ja kur e sheh edhe Prenken,dhe vrapoi e perqafoji po ne fillim prenka nuk e
njohi pasi i tregoi se eshte zefi duke biseduar me keto dyja.

Akti i Katert

Kur nita u zgjua Prenka i tregoi se nena e nites kishte vdekur dhe e kishte lene niten
4vjeqe.Prenka i tregoj se nuk kishte dashur te martohej dhe ti beu njeri nites Prenka
i tregoi se e kishte arritur me ndjenj e dinitet.Keshtu filluan ta gjykojn niten se
ishte shpallur mashkull.Dhe ajo i trgoj per dashurin qe kishte per zefin ndersa zefi tha
se nita serish lejon se zemra e saj eshte e bukur e mir dhe e lir.Zefin se degjoi aspak
duke ditur se vajza ishte shpallur mashkull dhe prifti thot se nita e tradhtoi kishen e
e shenjet katolike dhe per kete arsye e bej edhe une fajtore e ka thene prifti i par e
paramendoj per shpalljen e vajzes per mashkull une nuk jam mesuar keshtu ma pret mendja
dhe duke e shpallur vajzen,e Prenk Vukes te dalin prane zogjeve.Une sjam mesuar keshtu
ma pret mendja duhet ta terheqim edhe ta shpallim vajzen e Prenk Vukes te Zakeve,U-vra
U-vra,U-vra bertiti,zefi vrapoj pas pak she e shikoj gjakun,me lot ne sy bertet nita
nita nitaaaa.
Categories: ,

125 komente:

 1. a komentohet akti i par akti i dyt deri te i kateerti a duhet me ba pamja e par e dyta

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. aktet komentohen e jo pamjet se ashtu ka shumm '_'
   :D
   :)

   Fshije
  2. hehehehehhe shum interesant be nanen

   Fshije
  3. Wtf qfar shpjegimi koka ky ec more dickhead mso qka o shkrim-lexim

   Fshije
 2. Përgjigjet
  1. Oj adelin , ni kang e kom per ty
   A e din sa shum te dua, a e diin a e diiin,
   Pa ty jeten nuk e dua a e din a e diiiiiin.

   Fshije
  2. u ta qifsha lopen e kairt!!!!
   OOOOOOPPPPPPPPSSSSSSSSS

   Fshije
 3. Përgjigjet
  1. pse me akte eshte edhe lektyra edhe ktu çashtu e kan shkru

   Fshije
 4. SHUM E MIR po pak palidhje
  heheheh
  hehehhe
  ju
  pershendes
  te
  gjithve
  e
  sidomos
  ata
  qe
  e
  kan
  hapur
  ket
  faqe
  kshtuu
  qe ntm
  nga
  .
  .
  ..
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  ..

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  ..

  shiko me posht
  /
  /
  /
  /.
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  BLENDDI
  e pershendes perzemersisht a
  ADEKINA TAHIRIN
  DAFINA REXHEPI
  e
  blerimin
  nuk
  e pershendes
  ehehehehehehe
  tunggg
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .klxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  daffy
  linaaaaa
  kisss
  loqkat
  e
  mia

  PërgjigjuFshije
 5. adelines ja paskna gabu emrin po ndoshta ska lidhje se nuk me idhnohet loqka jemeee

  PërgjigjuFshije
 6. “Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela ““Josip V. Rela “

  PërgjigjuFshije
 7. Pom vyn jeta e “Josip V. Rela “ shummm po vyn ?

  PërgjigjuFshije
 8. ][
  Nita – Josip Rela
  Akti i Par

  Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.
  Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e
  therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.
  Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te
  gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu
  do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.
  Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir
  andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve
  do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.
  Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti
  ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr
  medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do
  te vij pas teje.  bukurrrrrrrr

  PërgjigjuFshije
 9. Nita – Josip Rela
  Akti i Par

  Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.
  Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e
  therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.
  Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te
  gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu
  do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.
  Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir
  andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve
  do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.
  Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti
  ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr
  medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do
  te vij pas teje.

  Akti i Dyt

  Pas tri viteve me von niten e kerkon per nuse aty ishin arratisur shum vet,mirpo Prenka
  e lut niten fejohet sepse ajo nuk deshiron te fejohet,qka ishte qka ishte me e keqja
  nita deshironte te shpallej mashkull mirpo Prenka e luti te mendoj mir dhe e pyeta sepse
  nuk deshiron te martohej mirpo e pyeti,ajo i thot se zemra ime eshte e vdekur dhe nuk
  lejon te hyje asnjerin brenda dhe keshtu nita i thot te mbretit pleqet e fshatit,priftin
  dhe kristofolimen qe ta shpall mashkull keshtu ne diten e mbledhjes te gjith njerzve
  Niku dhe Poli ja kendojn kengen se bashku:Diten,gjumin,buken pra vajz o vajz me e bukra
  ma fal zemren.Une e ti jetem te ri.Keshtu fillojn te mblidhen njerzit ku arrin pleqet
  para priftit pak me vones,keshtu e degjuan dike per ta thirrur,dhe qe arriti pa heshtu
  prifti e pyeti qe te behesh mashkull nersa nita u pergjigjet.Prifti e pyeti se disa djem
  te kan kerkuar te martohesh me ta,nita tha se zemra ime ka vdekur dhe nuk pranon asnjeri
  nuk do te bej asnerin te palumtur.

  Akti i Tret

  Nita ka 3 muaj qe eshte shpallur dhe kryente te gjitha punet si mashkull dhe kur nuk
  kishte te punonte mendonte per Zefin qe thoshte ku je zefi im,i dashur a thua a do te
  shoh prap dhe ta nxjerri medalionin nga qafa e puth vetem ashtu te me degjoj Roza duke
  menduar dhe e pyeti niten i thot se kan degjuar se do te martohesh Roza i thot se po te
  edhe per canen e cila do te martohet keshtu duke biseduar Roza dhe Nita.
  Ja ne det pat qen mbytur nje femij dhe vrapoi nita dhe e shpetoj, ate dit kishin gara
  dhe nita filloj te merrte pjes ne gara keshtu u mblodhen te gjith,dhe gara filloj dhe
  u degjuan disa zera po vinte nje arberesh dhe papritmas u duk disi zefi u pershendet
  me to ja kur e sheh edhe Prenken,dhe vrapoi e perqafoji po ne fillim prenka nuk e
  njohi pasi i tregoi se eshte zefi duke biseduar me keto dyja.

  Akti i Katert

  Kur nita u zgjua Prenka i tregoi se nena e nites kishte vdekur dhe e kishte lene niten
  4vjeqe.Prenka i tregoj se nuk kishte dashur te martohej dhe ti beu njeri nites Prenka
  i tregoi se e kishte arritur me ndjenj e dinitet.Keshtu filluan ta gjykojn niten se
  ishte shpallur mashkull.Dhe ajo i trgoj per dashurin qe kishte per zefin ndersa zefi tha
  se nita serish lejon se zemra e saj eshte e bukur e mir dhe e lir.Zefin se degjoi aspak
  duke ditur se vajza ishte shpallur mashkull dhe prifti thot se nita e tradhtoi kishen e
  e shenjet katolike dhe per kete arsye e bej edhe une fajtore e ka thene prifti i par e
  paramendoj per shpalljen e vajzes per mashkull une nuk jam mesuar keshtu ma pret mendja
  dhe duke e shpallur vajzen,e Prenk Vukes te dalin prane zogjeve.Une sjam mesuar keshtu
  ma pret mendja duhet ta terheqim edhe ta shpallim vajzen e Prenk Vukes te Zakeve,U-vra
  U-vra,U-vra bertiti,zefi vrapoj pas pak she e shikoj gjakun,me lot ne sy bertet nita
  nita nitaaaa.

  PërgjigjuFshije
 10. ooo ti anynimus boll mo se sje ncaht ktu

  PërgjigjuFshije
 11. oo ju qe e keni shkru lektyren AS ME SHKRU NUK PO DISHIT BRE PO AS QE O KAH MERRET VESH QKA KENI SHKRU PO JU KORRIGJOJ MSONU ME SHKRU PAK MA MIRE :(
  :(

  PërgjigjuFshije
 12. heyy shoki ti nese munesh korigjo veten n'veprime tuatt okk...

  PërgjigjuFshije
 13. SHUM GABIME PASKA NEJSE SKA PROBLEM KUSH DESHIRON TE MERR SHENIME DO TA KORIGJOJ.KJO LEKTUR ESHT SHUM E BUKUR DHE ME KA PELQYER SHUM I FALENDEROJ AI/AJO QE E KA QEL KETE FAQE.TUNG

  PërgjigjuFshije
 14. shum e mir kjo lektyr hahahahha

  PërgjigjuFshije
 15. haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahaahaaaaahhhh pse skeni shkru ma shum

  PërgjigjuFshije
 16. shum e mir lektyra veq shum e shkurt

  PërgjigjuFshije
 17. ahahahah far lektyre palidhje pa kur far kuptimi e pse kjo nit po ka qef mu bo djal hahahaha palidhjee:S:S:S:S :p:p:p:p

  PërgjigjuFshije
 18. Ku muna me e gjet biografin e josip reles a muni me me ndihmu

  PërgjigjuFshije
 19. kheeeeee sa gabimet -____-

  PërgjigjuFshije
 20. a keni munsi me ma qit referatin e bukura e dheut

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. ju lutem nese keni munsi sa me shpejt se me vyn deri me 15 maj ne mengjes kah 7 ora

   Fshije
 21. a mundeni me e shkru naj lektyr per klasen e 8

  PërgjigjuFshije
 22. amo mir e ki zemra teper e keqe

  PërgjigjuFshije
 23. ku me gjet pershkrime per autorin breee?

  PërgjigjuFshije
 24. o mentor shkruje ne ggoogle pershkrime per josip relen

  PërgjigjuFshije
 25. Flm shumm per ket referat skam pas nevoj me lexu e kam mar prej juve flm shumm

  PërgjigjuFshije
 26. hej
  pse bre se eni shkru krejt se pom vyn shum :(  PërgjigjuFshije
 27. Nita – Josip Rela
  Akti i Par

  Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.
  Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e
  therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.
  Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te
  gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu
  do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.
  Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir
  andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve
  do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.
  Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti
  ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr
  medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do
  te vij pas teje.

  Akti i Dyt

  Pas tri viteve me von niten e kerkon per nuse aty ishin arratisur shum vet,mirpo Prenka
  e lut niten fejohet sepse ajo nuk deshiron te fejohet,qka ishte qka ishte me e keqja
  nita deshironte te shpallej mashkull mirpo Prenka e luti te mendoj mir dhe e pyeta sepse
  nuk deshiron te martohej mirpo e pyeti,ajo i thot se zemra ime eshte e vdekur dhe nuk
  lejon te hyje asnjerin brenda dhe keshtu nita i thot te mbretit pleqet e fshatit,priftin
  dhe kristofolimen qe ta shpall mashkull keshtu ne diten e mbledhjes te gjith njerzve
  Niku dhe Poli ja kendojn kengen se bashku:Diten,gjumin,buken pra vajz o vajz me e bukra
  ma fal zemren.Une e ti jetem te ri.Keshtu fillojn te mblidhen njerzit ku arrin pleqet
  para priftit pak me vones,keshtu e degjuan dike per ta thirrur,dhe qe arriti pa heshtu
  prifti e pyeti qe te behesh mashkull nersa nita u pergjigjet.Prifti e pyeti se disa djem
  te kan kerkuar te martohesh me ta,nita tha se zemra ime ka vdekur dhe nuk pranon asnjeri
  nuk do te bej asnerin te palumtur.

  Akti i Tret

  Nita ka 3 muaj qe eshte shpallur dhe kryente te gjitha punet si mashkull dhe kur nuk
  kishte te punonte mendonte per Zefin qe thoshte ku je zefi im,i dashur a thua a do te
  shoh prap dhe ta nxjerri medalionin nga qafa e puth vetem ashtu te me degjoj Roza duke
  menduar dhe e pyeti niten i thot se kan degjuar se do te martohesh Roza i thot se po te
  edhe per canen e cila do te martohet keshtu duke biseduar Roza dhe Nita.
  Ja ne det pat qen mbytur nje femij dhe vrapoi nita dhe e shpetoj, ate dit kishin gara
  dhe nita filloj te merrte pjes ne gara keshtu u mblodhen te gjith,dhe gara filloj dhe
  u degjuan disa zera po vinte nje arberesh dhe papritmas u duk disi zefi u pershendet
  me to ja kur e sheh edhe Prenken,dhe vrapoi e perqafoji po ne fillim prenka nuk e
  njohi pasi i tregoi se eshte zefi duke biseduar me keto dyja.

  Akti i Katert

  Kur nita u zgjua Prenka i tregoi se nena e nites kishte vdekur dhe e kishte lene niten
  4vjeqe.Prenka i tregoj se nuk kishte dashur te martohej dhe ti beu njeri nites Prenka
  i tregoi se e kishte arritur me ndjenj e dinitet.Keshtu filluan ta gjykojn niten se
  ishte shpallur mashkull.Dhe ajo i trgoj per dashurin qe kishte per zefin ndersa zefi tha
  se nita serish lejon se zemra e saj eshte e bukur e mir dhe e lir.Zefin se degjoi aspak
  duke ditur se vajza ishte shpallur mashkull dhe prifti thot se nita e tradhtoi kishen e
  e shenjet katolike dhe per kete arsye e bej edhe une fajtore e ka thene prifti i par e
  paramendoj per shpalljen e vajzes per mashkull une nuk jam mesuar keshtu ma pret mendja
  dhe duke e shpallur vajzen,e Prenk Vukes te dalin prane zogjeve.Une sjam mesuar keshtu
  ma pret mendja duhet ta terheqim edhe ta shpallim vajzen e Prenk Vukes te Zakeve,U-vra
  U-vra,U-vra bertiti,zefi vrapoj pas pak she e shikoj gjakun,me lot ne sy bertet nita
  nita nitaaaa.

  PërgjigjuFshije
 28. ja keni fillu tu bo bised ne ket faqe hehehehe fmijaaaa

  PërgjigjuFshije
 29. shum referat i mire sepse kam pasur me bo kete lektyre referat nga arsimtarja

  PërgjigjuFshije
 30. ti je i marrrrrrrrr ai eshte i marrrrrrrrrrr te gjith jeni te marrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  PërgjigjuFshije
 31. hahahahahhahhahahahahahhhhhhhaaaaaaaaaa lektyre e mire po perfundimi pa lidhje me vdekje si lektyra pertej largesive

  PërgjigjuFshije
 32. kjo lektyr eshte shkruar shum mirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr


  rrr
  rrr
  r
  e

  e
  e
  ee

  e
  e
  w

  w
  w
  w
  ww


  ss
  s
  s
  s


  dd
  dd

  dd

  dd
  ddddd
  dd
  d
  d

  s

  s

  s
  ff
  f
  f
  f  fg
  g
  g
  h
  h
  hyj
  yj
  yj
  jyj
  j
  uk
  uk
  u
  kukk
  k
  k
  ukkukuku
  k
  uk
  uk
  uk
  uk
  k

  ukuk
  k
  u
  kuk
  uk

  uk
  uk
  ku
  uk
  u
  k
  ukukk
  uk
  uk
  uk
  uk
  uk
  u
  kuk
  ukukuuuuuuuuukukuukukukukkukukkukukukukukukukukukukukukukukukukuukkuk
  uk
  u
  k
  uk
  u
  k
  ukk
  uk
  uuk
  ukyu
  k
  y
  y
  yu

  uk
  uk
  y
  u

  uk
  yk
  y
  ff
  f
  y
  yu

  yf
  yu
  u


  u
  fuku
  k
  uk
  uk
  uk
  ff

  f
  ff
  ff
  fdddyu

  uu
  uuukukuuukukkukukukukukkuukukluklkukku
  ku
  ulkullukluk
  u


  uk  PërgjigjuFshije
 33. por qay qe e ka shkru ma
  hank metin

  PërgjigjuFshije
 34. O Faleminderit bre . Fort mkeni nimu jau di per nder ;)

  PërgjigjuFshije
 35. O robt juve :O . Kto e pasni shkru prej sveti ju , se kerkun so e shkrume nliber qysh e paski shkru ju ktu

  PërgjigjuFshije
 36. shum e bukur kjo lektyr nita me ka then arsimtari se duhet per ta bere referat kete lektyr nita

  PërgjigjuFshije
 37. pak me gabime po prap e mir

  PërgjigjuFshije
 38. shum shum e mir me pelqeu shum koj lektur
  PërgjigjuFshije
 39. Përgjigjet
  1. shum shum lektyr e mir ju lumt me te vertet një lektyr emir

   Fshije
 40. shum e mir shum por te mos ishte vra nista i shkan edh ma mir
  hhaahhha

  PërgjigjuFshije
 41. shum e mir shum por te mos ishte vra nita i shkan edhe ma mir
  hahahaha

  PërgjigjuFshije
 42. ju krejt qe i keni shkrujt komentet e keni dhi qfar fmija be nonin

  PërgjigjuFshije
 43. shum interesante lektyra me pelqeu tej mase
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  /
  /
  /
  //
  /
  /
  /
  /
  /
  /
  /
  /
  /ka ende
  /

  /
  /
  /
  /
  /
  /
  /

  /

  /
  /
  ..

  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .

  \\\
  \
  \
  \\
  \
  \\
  \\\\\||\[[[[
  [[[
  [
  [
  [

  [
  [
  [
  [
  [
  '
  '
  '
  '
  '
  '
  '
  '''''
  '
  '''
  '
  '
  '
  '
  '
  '
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;
  ;

  /
  /;
  '
  ;/
  ;/
  ;/./
  .;
  ;'
  .
  /.
  /

  ;
  ;l
  '
  l

  5
  21'
  614
  2
  56
  2
  5665
  2
  5

  0
  7
  77
  7
  7
  77777

  7
  7
  77

  7
  77
  7
  7
  7
  7
  7
  7
  8
  88
  98
  9
  9

  PërgjigjuFshije
 44. Paske ba shum gabime ne (Aktin e par) shenohet pleqet e jo qleqet hahah

  PërgjigjuFshije
 45. Paske ba shum gabime ne (Aktin e par) shenohet pleqet e jo qleqet hahah

  PërgjigjuFshije
 46. Paske ba shum gabime ne (Aktin e par) shenohet pleqet e jo qleqet hahah

  PërgjigjuFshije
 47. Ne gjitha aktet Nita shenohet me te madhe e jo me te vogel sepse eshte emer e emrat shenohet me te madhe nese e din

  PërgjigjuFshije
 48. O qa kish ba gabime shum tyeb po qa mka pelqy teper un ekstrem e mir u kan qikjo dram me akte a qa pi thajshin , e me akte se aj ka dasht qashtu po mir i ka dal , si mos me pas shkrujt aj

  PërgjigjuFshije
 49. qe te ma kalllzoj jeten dhe biografin e autorit

  PërgjigjuFshije
 50. e mu a ma treegon dikush iden e vepres

  PërgjigjuFshije
 51. kjo nuk eshte per nx. te shkelqyeshem,shpresoj qe ne fund do ta kupton se kjo asgje nuk do te vleje.... por KEQ per juve........ jam krenare qe nuk jam nder nx. si ju <3.
  une jam.
  .
  .


  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  shiko akoma me poshte
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .


  .
  nuk eshte me rendesi kush jam une......
  .
  .
  .
  .<3

  PërgjigjuFshije
 52. biografia e autorit Josip Rela:
  Josip Rela (*1895 – †1966) lindi dhe u rrit ne fshatin Arbanas të Zarës në Kroaci. Ka punuar si mësues, drejtor teatri e drejtor shkolle në Zarë. Është poet dhe autor i tri dramave ndër të cilat “Nita” është më e njohura dhe është luajtur shpesh nga grupet teatrore në Kosovë. Ai merret si themelues i dramaturgjisë shqiptare në ish Jugosllavi.

  PërgjigjuFshije
 53. a eshte veq qekaq lektyra a ka hala .. :/ se mduhet per not be

  PërgjigjuFshije
 54. O ma hanksh karin oj lektyr sa jum lodh tu shkruu

  PërgjigjuFshije
 55. josip
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .

  .
  .
  .

  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  rela
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .
  .

  ..
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .

  .
  .
  he he

  PërgjigjuFshije
 56. zefi e pa niten zhveshur the donte ta qinte por kishte shum njere kdhe karin gojes ja dha ohohohohoohohohohohoh

  PërgjigjuFshije
 57. Po asmuj ma shum kuku qysh me shjru kto one 😭😭😭eee

  PërgjigjuFshije
 58. pse veq 4 akte kjo so kurgjo nita i ka 14 akte, + sa gabimin e ka pas ! :(

  PërgjigjuFshije
 59. hejj ishalla o mir o djem e vajza se pasha kryt me not e komm

  PërgjigjuFshije
 60. A osht krejt e vertet qysh shkrun ne liber qitu

  PërgjigjuFshije
 61. Shume e mire vepra :)
  Bravo kush e ka hap ket faqe :D ^_^

  PërgjigjuFshije
 62. mund te me drg pak permbledhjen e librit

  PërgjigjuFshije
 63. Me siguri e paska shpjegu dikush i klases dyte, ngase eshte gjynah qe nje veper e tile te shemtohet nga dora dhe truri i dikujt, qe nuk din me e lidh nje fjali.Turp!

  PërgjigjuFshije
 64. NUK I KENI LIDH FJALIT MIRRRRRRR kurgjo spo kuptohet

  PërgjigjuFshije

 65. Nita – Josip Rela
  POSTED BY ADMIN ON 1:30 E PASDITES WITH 121 COMMENTS SO FAR


  Akti i Par

  Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.
  Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e
  therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.
  Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te
  gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu
  do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.
  Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir
  andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve
  do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.
  Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti
  ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr
  medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do
  te vij pas teje.

  Akti i Dyt

  Pas tri viteve me von niten e kerkon per nuse aty ishin arratisur shum vet,mirpo Prenka
  e lut niten fejohet sepse ajo nuk deshiron te fejohet,qka ishte qka ishte me e keqja
  nita deshironte te shpallej mashkull mirpo Prenka e luti te mendoj mir dhe e pyeta sepse
  nuk deshiron te martohej mirpo e pyeti,ajo i thot se zemra ime eshte e vdekur dhe nuk
  lejon te hyje asnjerin brenda dhe keshtu nita i thot te mbretit pleqet e fshatit,priftin
  dhe kristofolimen qe ta shpall mashkull keshtu ne diten e mbledhjes te gjith njerzve
  Niku dhe Poli ja kendojn kengen se bashku:Diten,gjumin,buken pra vajz o vajz me e bukra
  ma fal zemren.Une e ti jetem te ri.Keshtu fillojn te mblidhen njerzit ku arrin pleqet
  para priftit pak me vones,keshtu e degjuan dike per ta thirrur,dhe qe arriti pa heshtu
  prifti e pyeti qe te behesh mashkull nersa nita u pergjigjet.Prifti e pyeti se disa djem
  te kan kerkuar te martohesh me ta,nita tha se zemra ime ka vdekur dhe nuk pranon asnjeri
  nuk do te bej asnerin te palumtur.

  Akti i Tret

  Nita ka 3 muaj qe eshte shpallur dhe kryente te gjitha punet si mashkull dhe kur nuk
  kishte te punonte mendonte per Zefin qe thoshte ku je zefi im,i dashur a thua a do te
  shoh prap dhe ta nxjerri medalionin nga qafa e puth vetem ashtu te me degjoj Roza duke
  menduar dhe e pyeti niten i thot se kan degjuar se do te martohesh Roza i thot se po te
  edhe per canen e cila do te martohet keshtu duke biseduar Roza dhe Nita.
  Ja ne det pat qen mbytur nje femij dhe vrapoi nita dhe e shpetoj, ate dit kishin gara
  dhe nita filloj te merrte pjes ne gara keshtu u mblodhen te gjith,dhe gara filloj dhe
  u degjuan disa zera po vinte nje arberesh dhe papritmas u duk disi zefi u pershendet
  me to ja kur e sheh edhe Prenken,dhe vrapoi e perqafoji po ne fillim prenka nuk e
  njohi pasi i tregoi se eshte zefi duke biseduar me keto dyja.

  Akti i Katert

  Kur nita u zgjua Prenka i tregoi se nena e nites kishte vdekur dhe e kishte lene niten
  4vjeqe.Prenka i tregoj se nuk kishte dashur te martohej dhe ti beu njeri nites Prenka
  i tregoi se e kishte arritur me ndjenj e dinitet.Keshtu filluan ta gjykojn niten se
  ishte shpallur mashkull.Dhe ajo i trgoj per dashurin qe kishte per zefin ndersa zefi tha
  se nita serish lejon se zemra e saj eshte e bukur e mir dhe e lir.Zefin se degjoi aspak
  duke ditur se vajza ishte shpallur mashkull dhe prifti thot se nita e tradhtoi kishen e
  e shenjet katolike dhe per kete arsye e bej edhe une fajtore e ka thene prifti i par e
  paramendoj per shpalljen e vajzes per mashkull une nuk jam mesuar keshtu ma pret mendja
  dhe duke e shpallur vajzen,e Prenk Vukes te dalin prane zogjeve.Une sjam mesuar keshtu
  ma pret mendja duhet ta terheqim edhe ta shpallim vajzen e Prenk Vukes te Zakeve,U-vra
  U-vra,U-vra bertiti,zefi vrapoj pas pak she e shikoj gjakun,me lot ne sy bertet nita
  nita nitaaaa.

  PërgjigjuFshije