e premte, 3 shtator 2010


Vepra Keshtjella eshte botuar ne vitin 1970.Ne kete veper behet fjal per luften e zhvilluar
ne mes shqiptareve dhe turqve.Turqit qe tja marrin keshtjellen shqiptareve kishin ber shum
arsye(dredhi)madje e kishin propozuar qe te miqesoheshin mes veti mirpo nuk paten sukses.
Derisa ne fund vendosen qe keshtjella te merrej me luft.Ushtrit osmane u vendosen para
keshtjelles,ngriten qadra te shumta dhe e formuan kampin e dyt i cili perbehej nga dhjet
ushtare e me shum armatim.Ne kreye te kesaj ushtrie ishte Tersum Pasha,turqit me vete kishin
edhe deve te ngarkuara me monicion dhe shum gjera tjera qe ju nevoiteshin per luft.
Tasam Pasha dha urdhrin qe te fillonte lufta per shpartallimin e keshtjelles.
Ndersa punonjesi i trupave ishte Saragjiu se bashku me ndihmesen e tij,te cilen punonin
me kujdes.Ne mes te kesaj ushtrie ndodhej edhe Krehi Kemi qe shkruante histori te ndryshme
per kete luft.Keshtu kaloj nje koh derisa nje dit Tresum Pasha fitoj,mdledhja u mbajt dhe
aty u vendos qe sulmi kunder keshtjelles te fillonte me zemer menjeher pas mbledhjes filluan
te gjith ushtaret kishin dal nga qadrat dhe mendonin qe ka sulm dhe do ti sjell friken.
Te nesermen turqit kishin vendosur shkall ne muret e keshtjelles,ky saleme ju shkaktoj deme
te dy aneve.Turqit u munduan shum por pa sukses ne anen tjeter edhe shqiptaret filluan sulmet
e tyre gjat nates ne krye Skenderbeu dhe ushtria turke mbeti pa municion,armatim dhe pa ushqim
keshtu turqit u munduan ta gjejn menyren tjeter per ta siguruar ushqimin e ben nje furr.
Nje dit te gjith turqit qe ishin ne furr ku pas kesaj fatkeqsie qe ju ndodhi ushtris osmane,
Tersum Pasha u dha nje urdher per organizimin e sulmeve te reja dhe shum te fuqishme ku nga
te dy anet kishin filluar,breng per te plagosurit qe ishin,mirpo as ateher nuk derzoheshin
pasi qe fitorja e shum pritur nga ana e turqeve pa shihej se ishte e pa arritur.tersumi
ishte lodhur momentalisht nuk dinte qfar te bente,ne kamp u propozoj per gjetjen e ujit-sjelljes
qe ta ndaleshin qe keshtjellja te mbetej pa uj ku kjo menyr nuk ju sjell sukses sepse
shqiptaret e kishin ndryshuar uj-sjellsin.Ne kete ngjarje ndodhej edhe nje plak me emrin
Tavangji nese e marrim nje kali qe i jepim krip per te ngrene e mos ti jepim 4dit uj dhe
ushqim e leshojm afer keshtjelles ku e gjejm uj-sjellsin permes nuhatjes.
Me pas ,pas gjetjes se uj-sjellsit turqit nderprejn ujin kur e mori vesh Skenderbeu qe ne
mbremje ai filloj sulmet e ashpra kunder osmaneve qe zgjat deri ne mengjes.
Te gjitha sulmet kunder shqiptareve ishin te pa suksesshme,nje doktor i ushtris osmane
tha:se ka gjetur menyren qe ta marrin keshtjellen Seri Selimi(doktor)Ju propozoj qe te hidhni
mije dhe qene ne uj ne menyr qe uj te helmohet,mirpo shqiptaret kishin rezervu puse per etje
keshtu qe ushtria osmane e lodhur u detyrua te kthehej nga ana qe kishte ardhur te deshpruar
dhe pa fituar.Ndersa shqiptaret ishin te lumtur per mbrojtjen e keshtjelles,edhe pse te raskapitur
e te uritur mirpo sidoqoft i munden ushtrin osmane,pra perfundoj lufta ne mes shqiptareve
dhe turqve.
Categories: ,

39 komente:

 1. Weeee sa e fort aa ju lumtë!!!

  PërgjigjuFshije
 2. ej cilin keshtjell kan dasht me rrethu

  PërgjigjuFshije
 3. Përgjigjet
  1. Nanaa jotee NICeee hahaahahahaa.:P.... Kastrat Murtezi

   Fshije
 4. hej a bon me ba referatin e vepres keng kreshnike

  PërgjigjuFshije
 5. EEEEEEEEEECCCCCC ATYYYY !!!!!!!!!!!!!!!

  PërgjigjuFshije
 6. e keni bo ni mbledhje te mir te vepres me 243 Faqe me pak fjal qe keni shkruar ka ber shum pun

  PërgjigjuFshije
 7. Hallall ju koft jeni ma tmiret <3

  PërgjigjuFshije
 8. hej a bn referat ni roman te b gjaferrit

  PërgjigjuFshije
 9. shhhuum pakk :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ @: @:@ :@

  PërgjigjuFshije
 10. A muni me shkru edhe referatin e Malsores Nazmi Rrahmani dhe E bukura e dheut Zenjullah Rrahmani , shum i mir qiky referat ;P

  PërgjigjuFshije
 11. ik more hup shko rrss

  PërgjigjuFshije
 12. hey you are crayzy vvhat are you vvriting i understand it this is very very bad

  PërgjigjuFshije
 13. shume interesante...cok guzel, bana cok yardim etti :)))

  PërgjigjuFshije
 14. A eshte i gjithe romani ????? :0

  PërgjigjuFshije
 15. o thnx shumm a <3 mat mirt jeni

  PërgjigjuFshije
 16. thnx a na keni pshtu

  PërgjigjuFshije
 17. po po po po po shume mir te lumte

  PërgjigjuFshije
 18. flm shumm ju duaaja u ha karin <3

  PërgjigjuFshije
 19. Hallall ju koftt prej stepermi mirrrrrr ��

  PërgjigjuFshije