e enjte, 25 nëntor 2010

Jeta e dhjete e sibilave dhe kenget e tyre
Sibilat jane vasheza te ndryshme e fort
te mira ato nuk ishin te njejtit vend as te se njejtes kohe ato jetuan sipas ligjeve te natyres.Prijne kryetaret e bashkuar me kengetar ne mjedis te vashezave valltare.
dijetaret than se keto ishin te shenjta dhe sheruese duke qen plot me shpirtin e tin zot
dhe se mohuan idhujt e popullit.

Jeta dhe profetesit e Sibiles Kumea

Sibila Kume vinte nga Qimeri katund ne Itali .
per Kumean fliste Shen Justine ne kete menyre:thone se erdhi prej bagdadit ne itali: jetonte ne nje shpelle,ne ate shpelle kishte nje kish te mashe ,sibila rrinte ne nje vend te lart te asaj kishe duke i predikuar popullit i cile bersonte ne dijen e kesaj sibile.

Sibila Libika

Sibila Libika shkruan mrekullit e krishtit:
Si krishti iu dha te pamurit te verberve,te degjuarit te shurdherve.te folurit memeceve dehe te ecurit qaluesve.

Sibila Deltika
Kjo sibil pati kete emer spese leu ne delt thaq se do te lindte nje profet nga nje e vajze pa burr kjo qysh ne vitin 1225 para eres sone

Sibila Persika

Sibila Persika vinte nga persia nmri i saj i vertet ishte sambeta.leu afer detit te kuq kurse i ati i saj quhej Beresto e nena eriman.
kjo sibil parashikoj per profetin.

Sibila Eritrea

Sibila e Eritrese vinte nga qyteti i Janines
e quanin turti9le.kjo shkroi vjersha greqisht.

Sibila Sammia

Sibila Samia leu ne detin egje afer Tharkise jetoj rreth vitit 3211para eres se re.
Si jon thojne se pashtriku mal nne prizerend ma i nalti falem se ne teje ligja ka me dal.

Sibila Kumana

Sibila Kumana qe prej qytetit Kum se Azis se vogel ku leu,shkroi libra te ndryshem perej te cilve nente ja solli tarkunit mbret i romes.

Sibila Elesponita

Sibila Elesponita leu ne fushat e trojes,
nje vend qe i thonmodrimos.
Mbe gates se vet per mend ,ati lene.
Te dy te dashuruar shpirtin e fryejn kjo gozhduem,lodhun mbi nkete jet.

87 komente:

 1. SuuuPer Njeriii :P Super BLOG ;) :D THNX SHuuumm ..

  PërgjigjuFshije
 2. nuk po e di as un eshte shum tu me vyt me shkruu diqkaa ama nuk po e di a osht ky referat a qka osht

  PërgjigjuFshije
 3. valla edhe mue asht ka me vyn shum

  PërgjigjuFshije
 4. hehehhe ky asht referati a nk jeni tuu e paa
  ejjj thnxxx njeri per ket punn qe ma kryve ee
  juu pershendet me nje kisss te gjithve nga .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  ...
  ..
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..

  .
  .
  .
  ..
  .
  .

  ...

  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  nga/
  /
  /
  /
  .
  .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ...
  .
  ENDRITIII
  EHEHEHHEHEHEHEHHE
  JO PO BAJ HAJGARE
  SE
  NGA
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  ARDIANA

  PërgjigjuFshije
 5. Shka jane keto sibila njerz apo shka jane

  PërgjigjuFshije
 6. hiq mir hahahhaahahahahahahhahhaahhhahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  PërgjigjuFshije
 7. sibilat njerez,jane hyjnesha (per ata qe e din qka jane) kiss nga unë

  PërgjigjuFshije
 8. shum asht kam vyn qeky referat po ste koka ky referat kshtu e marr 1 allahile haahahaa ma mir keni vy me shkru se sen skoka kjo mpuqq juve

  PërgjigjuFshije
 9. mkini pshtu , thnx krejtve qe e kan shkru kta bravo ju koft

  PërgjigjuFshije
 10. sen spasket shkru kshtu o botaaa kshtu e marrum 1 spo mirret vesh asni fjal

  PërgjigjuFshije
 11. a asht qeky referati a qe asht tum vyt shum.

  PërgjigjuFshije
 12. qa ka shkru qty te sibila sami ..... diqka mali pashtriku kurr spe di qa ka dasht me thon

  PërgjigjuFshije
 13. kur se dinn mos e shkruijj haha shum thjesht e kini (ni lektyr nuk din me ba.. cnncncn tangg ) (L)(K) ju pershendes shum

  PërgjigjuFshije
 14. see you letter... hope that will find reading material okay... see you letter bye byee..:D:D:D

  PërgjigjuFshije
  Përgjigjet
  1. msohu me shkru nihere -_- later jo letter xD lmao xD

   Fshije
 15. Shummm pom vyn referati po spe kuptoj qa oooo kyy a referat a qka ...:P

  PërgjigjuFshije
 16. hejj shum mire ka gabime ama mu ka gjet

  PërgjigjuFshije
 17. a asht ky referat bre me dy fjal

  PërgjigjuFshije
 18. shumm palidhje e pakuptimt bee :S

  PërgjigjuFshije
 19. A Osht Kjo Krejt Lektyra a Veq Deri Ne Gjys?

  PërgjigjuFshije
 20. yes this is true paper....
  Whether you realized..! See you soon<3

  PërgjigjuFshije
 21. po ju sen more s pasni shkru ??
  qikjo lektyr po ju doket a ??
  kjo so lektyr kjo veq po tregon per sene silika qsibila cnnncnc

  PërgjigjuFshije
 22. qekjo lektyr koka si mu kon beba tu e shkru

  PërgjigjuFshije
 23. valla po na vyn shum qyky referat .....??:p

  PërgjigjuFshije
 24. po more si paskan qit krejt sibilat veq 7 copa i kan qit

  PërgjigjuFshije
 25. Dora
  Po kjo skoka referat veq e paskan pershkru sikur ne lektyr aty fillim shkrun te sibilat edhe kta ncncncn qyshtut 1 e morrem kuptimin duhhet me ja shkru e jo me pershkru ncnncc

  PërgjigjuFshije
 26. po me vyn referati i romanit ''Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo'' per me shume me kontakton ne imellen messi_19@alboweb.com ose ermalkrenzi@gmail.com

  PërgjigjuFshije
 27. po me vyn referati i romanit ''Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo'' per me shume me kontakton ne imellen messi_19@alboweb.com ose ermalkrenzi@gmail.com

  PërgjigjuFshije
 28. hej kush mundet mem ndhmu per me gjet referatin e ''Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo'' ose bima add-n per me ma paraqit referatin

  PërgjigjuFshije
 29. shum pa lidhje koka valla ncncnc e paskeni ba veq sa me na mashtru more me qita mi dal profes perpara ncnccncn

  PërgjigjuFshije
 30. ky osht referati ama osht shum shkyrt edhe 3 sibila jan e kta nuk i kan shkru

  PërgjigjuFshije
 31. brawo njeri se na ke pshtu......:)

  PërgjigjuFshije
 32. na ke ni mu na ke knaq po qa keni ban kshtu me ke gjuh palidhje mos me kuptu njeri veq i ke pshtjell fjalt ne mes veti ncncnc

  PërgjigjuFshije
 33. flm shum se vertet me ka hi ne punnn

  PërgjigjuFshije
 34. eyyy thenxx shummm se une kurr nuk lexojjj po veq i marr gatiii hahahhahaa thnx shummmm

  PërgjigjuFshije
 35. shume mire po kallxon veq budalle mu kane :p

  PërgjigjuFshije
 36. un ke e shkruajta edhe me mir se ti edhe me shum se ti keshtu qe ti duhet te shkruassh e edhe per simbilat te tjera

  PërgjigjuFshije
 37. khuu a asht bre referat qeky

  PërgjigjuFshije
 38. far bali , bash ke tum vyt eju boni hajgare -4-

  PërgjigjuFshije
 39. oh edhe mue osht ka um vyn po nuk po e kuptoj kah fundi hiqqq

  PërgjigjuFshije
 40. oo thnx shum se per neser e kom e ktu e gjeta i fort je bree naim nga sssssamja

  PërgjigjuFshije
 41. bravoo .. Ma mir ska veq lodheshh

  PërgjigjuFshije
 42. oo njerz lladika shkrujeni ma mir qato sibila deltika se na u lodh kari me qeto lektyra tkarit njeri tpakten shkrujini mir ose mos i shkruni hiq

  PërgjigjuFshije
 43. Qa pom vyn me marr kit referat kshtu kur sfitoj kurgju... mu mvyn me lexu jo me vjedh

  PërgjigjuFshije
 44. What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge regarding unexpected
  emotions.

  my blog ... click here for gay porn

  PërgjigjuFshije
 45. ke qka ke une e shkrova...flmm shum njerii um ki pshtuuu

  PërgjigjuFshije
 46. vepren a mundet me ma gjet dikush?

  PërgjigjuFshije
 47. une e kom vepren osht per kl 8 po si paskan ba mir veq pak qaty edhe hajt po kshtu me lexu shum e pshtillt osht

  PërgjigjuFshije
 48. eshte sibila delfika jo deltika

  PërgjigjuFshije
 49. mir.koka.amo.spi.kuptoj.do.fjal..by:PsyChoO,*xD*

  PërgjigjuFshije
 50. Qka osht ky bre a osht referat

  PërgjigjuFshije
 51. qka muti kin shkur se kush spo ju merr vesh

  PërgjigjuFshije
 52. ooo referat osht o njeri :P

  PërgjigjuFshije
 53. E paski ba namin kush e ka shenu se krej fjalt katunarsit i paskit ba bre vlla ma mir ni beb kish shku se ju hahah valla Kosova ka budall bo venin e par e nxajna per budall hahahah ncncncn

  PërgjigjuFshije
 54. veq pak a ost qyky referati a jo se um myteet me kto komete osht sosht

  PërgjigjuFshije
 55. sikur atifetja kur munon me than diqka pasni shkru ju qita

  PërgjigjuFshije
 56. mutin ma hongshi referat 3 rreshta qifsha priftin

  PërgjigjuFshije
 57. nuk o referat ky
  une me fjal e mia kom shkru ma shum

  PërgjigjuFshije
 58. PO pse nuk eshte shume e qarte se cfare parashikonte secila?
  Dhe perse nuk jane emrat qe ju ka vendose autori ?

  PërgjigjuFshije
 59. Shum edhe emrat e sibilave I ka ngatrru pak a shum.Edhe thx very much.

  PërgjigjuFshije